Miód pitny podlaski

Inne wyróżnienia:
  • Laureat Konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo”
Nazwa producenta: Dawid Olesiuk, Miodosytnia podlaska
Opis:

Konsystencja: płynna, klarowna.

Smak i zapach: charakterystyczny miodowy aromat i smak.

Barwa: przybiera barwę od złocistej do bursztynowo-rubinowej.

Podstawowym składnikiem miodu pitnego podlaskiego jest miód pszczeli naturalny oraz soki owocowe, pochodzące z własnej pasieki i certyfikowanych ekologicznych upraw sadowniczych zlokalizowanych w gospodarstwie w miejscu produkcji. To klarowny, słodki napój alkoholowy, wyróżniający się charakterystycznym miodowym aromatem i smakiem, z ewentualnym dodatkiem przypraw ziołowo-korzennych, soków owocowych lub chmielu. Przybiera barwę od złocistej do bursztynowo-rubinowej (zależy ona od rodzaju miodu pszczelego użytego do produkcji i dodatków ziołowych lub owocowych). Zawartość alkoholu waha się od 9% do 18%. Produkcję rozpoczyna się od sporządzenia nastawu na miód pitny. Fermentacja trwa ok. czterech tygodni, a leżakowanie od roku do kilku lat. Gdy miód pity stanie się w pełni klarowny i gdy osiągnie wymagane cechy organoleptyczne, jest rozlewany do butelek szklanych lub ceramicznych.

Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu: Historia produkcji miodów pitnych na obszarze woj. podlaskiego sięga XIV wieku, kiedy to kronikarz województwa napisał: „[...] w Bielsku karczm miodowych 5, w Narwi karczm miodowych 2, w miasteczku Kleszczele karczm miodowych i piwnych 32”. Miód pitny podlaski wytwarzany jest według tradycyjnych receptur i metod produkcji, co gwarantuje pełną naturalność wyrobu i niezmienny od wieków smak oraz dobroczynne działanie dla ducha i ciała.

Wyróżnienia: Laureat konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo” (I nagroda w 2014 roku w kategorii "Napoje regionalne alkoholowe").

Dostępność terytorialna:
  • Sprzedaż bezpośrednia
Ulica: Saki 50
Kod pocztowy: 17-250 Kleszczele
Powiat: hajnowski
Miejscowość: Saki
Telefon: 694 239 960
Kategorie: Napoje
Email:
Name:
Twoje imię
Twój adres email
Twoja wiadomość

Aktualności

07 marca 2017
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KOLEJNEJ EDYCJI KONKURSU  NASZE KUL...
13 grudnia 2016
W dniach 9 - 10 grudnia województwo podlaskie uczestniczyło w X j...
30 listopada 2016
  Do prowadzonej przez Urząd Marszałkowski Województwa Podl...
Wszystkie aktualności >>